Scrapbook - co je to?, rady a tipy, pomůcky, styly a další..

5. may 2016 at 17:59 | Jane |  DIY
A jak jsem už dlouhou dobu slibovala, je tu konečně další DIY článek, tenhle sice není tak úplně DIY jako spíš článek o tvoření, ale i tak se vám snad bude líbit.. Rozhodla jsem se, že bych vám mohla udělat článek jen a jen o scrapbooku, jelikoř se mě spousta lidí ptá co to je, jak se to dělá apod. Proto v tomhle článku naleznete vše, co o scrapbooku potřebujete vědět, moje ozkoušené tipy a taky jak se scrapbookem začít, co všechno k němu potřebujete a co to vynáší. Jdeme na to!

Co je to scrapbook?

Scrapbook, to je vlastně - mými slovy - jakýsi tvořivý způsob uchovávání fotoaleb a vzpomínek. Dnes už ale často ani sacrapbook samotný tolik s fotkami nesouvisí, tohle ale byla hlavní myšlenka. Je to takové kreativní vedení různých fotoalb, ale dnes už můžete "scrapbookově" zpracovávat všechno od nejrůznějších rámečků a sešitů až po třeba nějaké hodiny.. Scrapbook byl nejvíce oblíbený v zahraničí, kde se také mnohem více rozvíjí, ale i u nás v čechách si našel velikou oblibu. Na scrapbooku se můžeme vyjádřit, můžeme si udělat svoje fotoalbum na míru, můžeme použít co všechno chceme a jak chceme. Docela bych i řekla, že scrapbook prostě nemá pravidla. Vlna která se normálně používá na šití může být při scrapbooku využita třeba naprosto jinak a vzniknou z ní krásné kytičky. Dnes už jsou na scrapbook speciální potřeby (dole je seznam), ale klidně můžeš použít i nějaký pěkný lísteček z oblečení, nebo kytičku co si našla zastrčenou v šuplíku. Můžeš použít knoflík, co ti upadl ze starého kabátu, nebo vlastně úplně cokoliv. Tohle jsou nejrůznější ukázky scrapbooku: (fotky nejsou moje, nechci ukazovat a zveřejňovat fotky své rodiny nebo kamarádů bez jejich povolení..)Typy scrapbooku - jak scrapbook dělat

Existuje veliká škála různých typů scrapbooku. Ten totiž není jen o tom, že si uděláte krásně vyzdobený papír se spoustou fotek. Jak ten papír totiž dál uchovat? Práve na to je tu několik možností. Já osobně nejvíc preferuji možnost sešitků a svazovaných papírů. Scrapbook můžete dělat třeba do nějakého předem vybraného sešitu (viz. obrázek nahoře) a mít tak všechny vaše scrapbooky pohromadě, což je sice super, ale já mám radši každý zvlášť. Dál je tu možnost velice podobná sešitům - šanony. Můžete si vytvořit jakkoliv velké scrapbookové stránky (stránky se tvoří většinou na tvrdý papír jakéhokoliv formátu nejčastěji A3 nebo A4), které potom vsunete do euroobalů a zařadíte do šanonu. Je to praktické, můžete stránky mezi sebou různě přehazovat, vytahovat je a prohlížet si je, na druhou stranu vše je schované za folií a často nevyjde na povrch ta plastika, kterou mám já na scrapbooku moc ráda. Další možností, kterou já preferuji asi ze všech nejvíc je, že na jakýkoliv formát tvrdého papíru si uděláte několik scrapbookových stránek, až máte všechny které chcete mít u sebe pohromadě, uděláte do všech dírky a svážete je - vytvořili jste tak vlastně takovou knížku. Jeden takový scrapbook jsem dávala tady na blog, takže pokud ho chcete vidět, kliknětě sem nebo na tenhle odkaz - http://comeongirl.blog.cz/1602/muj-scrapbook-za-leto . Místo svázání jednotlivých papírů můžete použít taky takové kovové kroužky, v angličtině se jim říká binder rings (viz. obrázek hooodně, hodně nahoře - paris). Další mojí oblíbenou variantou jsou tzv. knížečky, vždy si z kartonu vytvořím jakousi knížku do které si přidělám třeba kapsičku na vstupenky odněkud a celkově dělám knížku velmi interaktivní. Knížky můžou být jakkoliv velké. Protože nechci zveřejňovat svoje výtvory (kvůli rodině..), mám tu pro vás pár odkazů na nějaká youtube videjka - 1. odkaz , 2. odkaz , 3.odkaz na youtube můžete zkusit hledat "scrapbook album" nebo "scrapbook tutorial" a vyjede vám nespočet výsledků, tohle jsou moje nejoblíbenější. Pak jsou tu ještě různé typy scrapbooků, které můžete dělat třeba na rámečky a na spoustu dalších věcí - jeden takový "zvláštní" scrapbook jsem dělala i já, a dávala jsem návod na blog, můžete kliknout sem je to fotokrabička, a určitě to můžete zkusit taky, jestli chcete. :-)

(I já se musím pochlubit se svým scrapbookovým sešitem.. :D)

Co je potřeba?

Jak jsem říkala, žádné specifické materiály na scrapbook nepotřebujete, můžete použít vše, co najdete okolo sebe. Přecejenom je ale lepší nějaké z těchto věcí mít, alespoň pár těch základních, zbytek si lidé pořizují pro radost.


Nůžky - jedna z nejdůležitějších věcí při scrapbooku, lze s nimi jakkoliv zastříhávat fotky, pásky a prostě cokoliv. Jsou tu samozřejmě ty obyčejné a pak tu mám ozdobné, ty se hodí třeba na zastřihávání okrajů scrapbookových papírů. Dál jsou tu precizní nůžky (ano, ty špinavé.. :D) ty se hodí na vystřihování různých detailů, ikdyž častokrát skoro stejně poslouží i ten zelený nožík, v angličtině nazývaný jako exactor knife nebo craft knife, já mu říkám prostě nožík a stejně jako precizní nůžky se hodí na detaily. Všechny tipy nůžek koupíte v jakýkoliv papírnictvích, na nůžky je podle mě nejlepší tchibo nebo ikea, nožík se dá sehnat na internetu a stojí tak kolem 100-300 korun, prodávají se různé sety, ale i samostatně, můj je jak jinak než ze svatéého Tchiba!! :DDD


Lepidlo, ať už jakékoliv je pro mě věc, bez které při scrapbooku nedám ani ránu. Nejlepší je asi nějaké E-600 lepidlo nebo jakékoliv vteřinové či lepící pistole, tohle ale nemám vždy po ruce a dnes už prostě tyčinková lepidla nejsou to, co bývala - proto se často spoléhám na Herkules, který, ikdyž to tam není napsáno funguje i na látku jako jsou stužky nebo malé plstěné ozdoby, jen je nutno chvíli počkat. Výběr lepidla je samozřejmě jen a jen na vás, do scrapbooku se bez něj ale určitě nepouštějte.


Tyhle papíry už jste u mě na blogu mohli taky dost často vidět ano, jsou to ony slavné scrapbookové papíry, bez kterých se já prostě na scrapbook neobejdu.. :DD Tyhle sady už jste vidšli v oblíbencíh a jsou z obchůdku idea-cretive.cz . Jako další skvělý obchod na papíry je pro mě určitě Tchibo, jde jen o to, abyste je zachytili ve správnou chvíli, kdy zrovna budou papíry prodávat, pak to vážně stojí za to a vyplatí se do nich zainvestovat. Papíry můžou být levné a prodávat se třeba i po jednom kusu a nebo jsou tu i sady, samostatné nebo trhací a tady jde i o kvalitu papírů, ta se pak podepíše i na cenně a mnohdy to není úplně nejlepší.

SUPER TIP - pokud nemáte scrapbookové papíry ani na ně nemáte peníze, stačí si vzít obyčejný barevný papír, jaké barvy chcete, dáte si ho do tiskárny místo těch bílých, v počítači si vyberete jakýkoliv pěkný vzor se vám líbí, dáte ho tisknout a on se místo na bílý papír vytiskne na ten barevný - máte skvělý scrapbookový papír zadarmo!


Washi pásky, ozdobné lepící pásky nebo washi tapes jsou vlastně barevné pásky nejčastěji vyrobené z rýžového papíru, které váš scrapbook dozajista pěkně oživí. Dělají se nejrůznější šířky, délky a hlavně vzory a rozhodně se do nich vyplatí zainvestovat. Jenom vás prosím, neskončete jako já, protože tohle ani zdaleka nejsou všechny moje pásky.. :DD Asi podle mě nejlepším obchodem na washi pásky je Tchibo, jsou zde pěkné vzory a tchibo dělá nejrůznější tématické sady, které někdy sice stojí trochu víc, ale já prostě neodolám.. :D Kromě Tchiba je tu taky pro někoho mnohem dostupnější DM, kteří sice pásky mají z obyčejného lepivého "papíru" a mé osobně víc vyhovují ty z tchiba, ale jsou mnohem levnější a dostupnější. U nás v papírnictví jsou pak k dostání pásky značky Heidi nebo Wahi Tapes, které jsou taky moc super. V tchibu jsem nedávno objevila i látkové washi pásky, které ale vedou i ve Wiki (hračkářství) takže se tam určitě podívejte.. :D

SUPER TIP: pokud nemáš žádné washi pásky, zkus si vzít třeba malířskou pásku (průsvitnou, klidně zkus i obyčejnou lepící pásku, jestli chceš, ale to asi nebude fungovat..), zvola si design, jaký na pásce chceš nakresli/natiskni ho na obyčejný papír, opatrně na něj přilep pásku a až ji odlepíš, design by se na ni měl přenést. Nejlépe na tohle funguje barva z tiskárny.


A samozřejmě je tu spousta dalších dekorací. Můžete použít různé stužky nebo i zbytky stužek třeba z květinářských vazeb, ve kterých můžete často najít i různé plstěné motýlky nebo kytičky. Pak jsou tu různé drátěné barevné a chlupaté čističe na dýmky, které si myslím všichni známe hlavně z dětství. Takzvanou puffy paint, neboli barvu, která zaschne 3D efektem také nemusím připomínat, další super věcičkou je třeba glitter glue, třpytivé lepidlo, které dnes na internetu i v papírnictví najdete ve velké škále barev. Je tu toho mnohem víc - různé dřevěné ozdobičky, kamínky, flitry, třpytky, gelovky, bavlnky a provázky abych nepomněla na samolepky, u kterých vám rozhodně doporučuju buď Tchibo, ale u mě stejně vyhrává Project Life alá ty nejlepší samolepky na světě!!!

Nejlepší scrapbookové obchody - moje doporučení..

Často věci na scrapbook neseženete jen tak v papírnictví, tady jsou moje nejoblíbenější scrapbookové obchody:

Idea - Creative : http://www.idea-creative.cz/

Tchibo : http://www.tchibo.cz/

Pretty Papers - Project Life : http://www.prettypapers.cz/

Washi pásky : http://www.washipasky.cz/


Aaaaaaaaaaaaa, právě jsem dorazili nakonec tohoto sáhodlouhého článku o scrapbooku. Schválně, zajímalo by mě, kolikrát jsem v tomhle článku napsala slovo scrapbook. kdo na to přijde, má u mě čokoládu, jen si ji musí koupit sám.. :DD Snad se vám to líbilo, inspirovalo vás to a pokud máte nějaké připomínky nebo otázky, klidně mi je napište do komentářů, ráda pomůžu nebo poradím. Uvidíme se u dalšího článku, pravdšbodobně někdy o víkendu, zatím se mějte pěkně :-))
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 radyprosuperholky radyprosuperholky | Email | Web | 5. may 2016 at 19:40 | React

Krásný článek,pěkně se ti povedl sešit a hrozně chválím fotky a hlavně článek :)
Díky tomu to blogu jsem oběvila tito papíry ,které si časem taky koupím :-P

2 crazy-cloverleaf crazy-cloverleaf | Web | 11. may 2016 at 13:05 | React

Scrapbook je skvělý! Já se na něj chystám o prázdninách, protože teď vůbec nestíhám a chci si na tom dát záležet. Tak snad se mi povede a bude vypadat aspoň trochu pěkně. :D

3 Ilian Ilian | Web | 19. february 2017 at 17:12 | React

Právě jsem se definitivně rozhodla, že to zkusím. Uvidíme, jak dlouho mi to nadšení vydrží :-D Ten tvůj scrapbook je vážně hezký!
Za ten dlouhý článek tě obdivuji!

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement