Ztraceni v pokroku aneb moderní technologie k zániku

4. september 2016 at 14:16 | Jane |  Zamyšlení
Je to už dlouho co jsem nenapsala článek, ale o prázdninách jsem pořádně nebyla chvíli doma. Školní rok ale už začal a s ním i moje pravidelné vydávání článků! Započít bych to chtěla tématem týdne, které mě vážně zaujalo a vzhledem tomu, že je neděle, měla bych si pospíšit :-)

Mobilní telefony, které dřív mohlo mít jen pár vybraných lidí a mít na ně zvláštní tašky dnes nosí každý včetně malých dětí jednoduše zastrčené v kapse, či dokonce v podobě hodinek. Kdysi byly počítače těžší než cihly, ovšem dnes jsou to systémy které nemusí vážit ani víc než jeden kilogram. Technika se posouvá dál a spěje vpřed, ale co když vpřed může znamenat náš zánik?
Čím dál tím víc na zemi přibývají nejrůznější technické vymoženosti a pomůcky pro ulehčení života, ovšem teď nemyslím jen na již zmiňované mobily a počítače, ale i na nejrůznější věci, které nám například usnadňují naprosto základní věci v našich životech. Když by se člověk před 100 lety chtěl někam dostat, prostě by tam došel, ovšem na to dnes spousta lidí ani nepomyslí, a radši hned sáhne po klíčcích od našich moderních automobilů. Když se dostanu o něco málo vpřed, máme dnes dálkové ovládání v podstatě na vše, a to nepočítám jen například garážová vrata nebo obyčejné hračky pro malé kluky, ale ovládání klidně naprosto od všeho. To vše se zde objevilo jen před několika málo lety a technologie se stávají čím dál tím víc vyspělejšími. Což je dobře, ne? Ano, je sice skvělé, kolik jsme toho za tak málo času vyvinuli, ovšem všimli jste si třeba, že od té doby také přibylo mnohem víc lidí trpících nadváhou či obezitou? To už tak dobře není. Pokrok je dobrý do té doby, než se na něj začneme spoléhat více než sami na sebe. A docela dobře si dovedu představit, že za několik dalších roků za nás můžou roboti a moderní technologie zvládat téměř všechno, na ce jen pomyslíme. Představte si, že naše děti už třeba vůbec nebudou muset chodit, však proč by měly když za ně všechno udělá pokrok? Do jisté míry je to všechno pěkné, zajímavé a určitě i dobře myšlené, avšak i původně dobře myšlený nápad atomové bomby někdo zneužil a přehoupnul do něčeho strašného. A tak, si za dalších 100 let, klidně můžeme představit svět, kde člověk nemusí mávnout ani prstem, a bude mít hned vyprané všechno oblečení. Můžeme se klidně dostat i do fáze, kdy to bude tak špatné, že dojdeme k zániku. To vše jen díky dobře myšleným moderním technologiím. Vědci, či lidé, kteří tohle vymýšlejí jsou najednou zaslepeni tím vším, co by se dalo ulehčit, že si neuvědomí, že rpostě všechno není vždy lehké, a některé věci prostě a čistě jen ze zákona přírody bychom měli dělat sami. A tak se jednou ztratíme v pokroku... A nebo taky ne, protože si to vědci uvědomí, navíc, matka příroda si vždycky najde cestu, ne?

(Ještě chci dodat, že moderním technologiím, jako takovým vůbec nerozumím, takže něco možná nedává smysl, myšlenku článku ale myslím přesně tak, jak ji píšu.)
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement