March 2017

Když kravata chybí aneb DIY: Harry Potter kravatový řetízek

12. march 2017 at 14:12 | Jane |  DIY
V mojí anketě jsem se vás ptala, jaké články byste chtěli vidět na blogu, a DIY návody mají nejvíce hlasů, proto jse si pro vás dnes připravila další z nich, který je vlastně už jako vždy věnován Harrymu Potterovi. Ještě chci na začátek říct, že s psací výzvou nekončím, pouze ji chci proložit i něčím jiným, abych tady několik měsíců nevydávala pořád jen povídky (omlouvám se i za více než měsíční pauzu.. škola). Myslím, že my potterheadi jsme na svoje koleje vždy hrdí a rádi se s nimi chlubíme, vytahujeme a dávame je lidem rádi najevo. Proto jsem se rozhodla vytvořit si tento řetízek s přívěskem kravaty, který je celkem minimalistický, přesto ale zajímavý a rozhodně originální - proč nosit kravatu, když si můžu vzít řetízek? Tímto článkem se s vámi chci podělit, jak jsem to udělala..


Potřebujeme:
hmotu - fimo,nebo jakoukoliv jinou, já použila jakousi co schne ve vzduchu
tempery, akrylky.. prostě barvy (pokud už nemáte hmotu předem barevnou)
starý řetízek (všichni známe když se nám nějak rozbije řetízek.. takhle jej můžeme skvěle zrecyklovat!)
háček na vánoční baňky nebo jakýkoliv jiný lehce tvarovatelný drátek
lepící pistoli (není nutná, pokud nebudete tak zapomnětliví jako já..:D)
lepící pásku, nejlépe maskovací nebo tenkou washi
šikovné ruce, protože tohle je dost titěrná práce :D


Samozřejmě začneme tím, že si uděláme přívěsek kravaty. Pokud chcete vyrobit jakýkoliv jiný tvar co souvisí, či nesouvisí s Harrym Potterem, samozřejmě můžete, postup je totiž víceméně stejný. Vezmeme si tedy hmotu kterou vyválíme do placičky z níž potom vytvarujeme - vyřízneme nožem - tvar kravaty (nebo něčeho jiného, pěkná může být i zlatonka nebo pro knihomoly třeba kniha, pro milovníky hudby nota apod.). Můžete se inspirovat mým tvarem, který je dost malý a "kulatý" (je to to správné slovo? prostě je takový "zaoblený" ikdyž má ostré hrany.. nevím jak to popsat), nebo zvolit svou vlastní variantu, doporučuji si tvar předtím alespoň načrtnout a mít náčrtek u sebe při tvarování, dost to pomáhá. Co se výběru hmoty týče, nejlepší je asi fimo hmota, kterou byste si zvolili v barvě podkladu (v případě havraspáru modrá, zmijozelu zelená..) a poté pouze temperou dodělali prožky, ovšem ne každý máme něco takového doma, já v papírnictví objevila jakousi zvláštní šedou hmotu, která schne a tvrdne na vzduchu (nemusí se péct, mimochodem, jsem skvělá v popisování :D). Jakmile mám tvar kravaty hotov, necháme jej zaschnout, zapečeme.. Teď je čas nabarvit jej barvami své koleje (nebo třeba kamarádčiny, pokud jí ho chcete darovat, což je podle mě dost pěkný tip). Pokud nevíte vaši kolej, udělejte tu, na kterou se tipujete nebo si udělejte jeden z testů na internetu, myslím, že se všichni shodneme na tom, že nejpřesnější je pottermore. Určitě mi do komentářů napište v jaké koleji jste vy, o mě už určitě víte, že jsem v Nebelvíru, ovšem někdy se tipuju i na "Gryffinclaw". Já postupovala tak, že jsem nejprve nanesla několik vrstev podkladové barvy (i na okraje), jednu vrstvu jsem vždy nechala zaschnout než přišla druhá. Po jejich následném zaschnuté jsem pak pomocí tenké washi pásky (lze použít například i maskovací nebo lepící pásku) vytvořila pruhy a nabarvila jsem místa, která páska nezakrývala. Páska pomáhá v tom, aby byly pruhy přesné a rovné. Já zvolila obyčejný vzor širších proužků, ale vím že asi od třetího filmu byly již šály i kravaty zobrazovány se dvěma tenčímy proužky vedle sebe, pokud si na to troufnete můžete je zkusit, já to sice zkoušela ale výsledek byl v mém podání katastrofální, takže jsem radši zvolila obyčejnou jednoduchou variantu. Pokud nejste takový anti-talent jako já, určitě to ale udělat můžete, bude to jistě vypadat skvěle. Zase necháme vše pečlivě zaschnout. Teď budeme kravatu přídávat na řetízek. Já měla jeden starý od kterého mi odpadl přívěsek, tak jsem se rozhodla jej využít, vy můžete udělat to samé nebo zamířit ven a koupit si nějakou pěknou bižuterii. Myslím, že je pěkné jej sladit s kravatou, pro nebelvír a mrzimor nejlépe zlatý, pro havraspár a zmijozel stříbrný.
Teď přichází moment, který je lepší provést ještě před zapečením hmoty (či necháním ji uschnout), není to tak, že by to teď už nešlo, ale podle mě je to lepší. Já sama na to zapomněla, ale když si vezmete háček na ozdobičky, nebo nějaký jiný drátek, vytvarujete jej do smyčky, můžete jeho konce zapíchnout do hmoty a vyvarovat se tak lepení o několik kroků dál. Potřebujeme prostě jen aby byla v přívěsku nějaká klička, kterou pak lze provléct kroužek a následně i řetízek. Pokud jste ale krok vynechali nebo zapomněli jako já, můžete zhotovenou smyčku přilepit dodatečně zezadu lepicí pistolí, nebo třeba vteřinovým lepidlem.

(smyčková situace)
Poté už jenom provlečete kroužek a na kroužek řetízek a je hotovo. Pokud nevíte, kde takové kroužkdy sehnat, jsou buď rovnou u řetízku (já si ten svůj schovala zrovna pro takové případy) a nebo se dají koupit i zvlášť, třeba i se speciálními kleštičkami na jejich zavírání. Pokud kleštičky nemáte, docela dobře je můžete nahradit nůžkami.Teď už je řetízek hotový!

Pokud jste si návod zkusili zhotovit, doufám, že mi napíšete jak se vám povedl do komentářů. Snad se vám tento článek líbil a pomohl vám, nebo vás alespoň inspiroval k vlastním kreativním nápadům. Od zítřka máme jarní prázdniny, takže můžete očekávat další článek týkající se CWC výzvy!

/*