Dívka, která psala na hedvábí aneb nezapomenutelný knižní zážitek

26. december 2017 at 18:43 | Jane |  Recenze
Kniha Dívka, která psala na hedvábí od zahraniční autorky Kelli Estesové byla již dlouho na mém book listu hned z několika důvodů. Hledala jsem nějakou zajímavou ne-tak-úplně detektivku a právě na této knize mě zaujal jak zajímavý poetický název, tak hlavně i nejrůznější prvky čínské kultury obsaženy jak na obálce, tak samozřejmě nadále i v celém příběhu. A jelikož jsem dosti asijský fanatik (možná to o mě ještě nevíte, ale zbožňuji veškerou asijskou kulturu od korejských pleťových masek po japonskou mangu), s chutí jsem po této knize sáhla.


V knize se zajímavým způsobem prolínají dva časově vzdálené příběhy - příběh o čínské dívce Mei Lien a jejím nešťastném osudu po vyhnání všech čínských přistěhovalců (či i rodáků a občanů) z amerického Seattlu obsahuje právě hodně referencí na čínskou kulturu a proto jsem si jej znenadání zamilovala. Když o dvě celá staletí později objeví Inara při vyklízení domu své zesnulé pratety pod uvolněným prkénkem schodu vyšívaný hedvábný rukáv, začnou se oba příběhy zaplétat dohromady a Inara společně s Danielem, kterého kontaktovala ve snaze rozluštění záhady rukávu zjišťují, že toho mají s dávnou čínskou dívkou společného více, než čekali.

Musím říct, že mě kniha opravdu příjemně překvapila. Poslední dobou jsem ve čtení nenacházela tolik potěšení, ale tento titul mě skutečně nadchnul. Kniha je dle mého názoru psána skvělým čtivým způsobem, je akční a nemusím říct, že bych se při některých pasážích nudila. Naopak, občas jsem měla problém si všechny ty náhlé zvraty v hlavě řádně urovnat. Styl propojení příběhů mif vzdáleně připomněl Vypravěčku Jodi Picoultové, kterou jsem si také skvěle užila, kniha byla podobná i ve všem tom odhalování záhad, kdy se v jedné kapitolu z pohledu Mei Lien vše odkrylo a hned v té následující již pravdu poznávala i Inara s Danielem. Mei Lien a její příběh mi přirostli k srdci téměř okamžitě, byla mi velice blízká, soucítila jsem s ní a stala se opravdu skvělou hrdinkou celé knihy. Přiznám se ale, že to pro mě byl poměrně oříšek zamilovat si stejně i Inaru s druhého příběhu, snad možná proto, že to pro mne byl vždy neskutečně velký kontrast, přeladit se hned na její část knihy po srdce trhající Mei Lienině části. Nakonec jsem si ale oblíbila i ji a její příběh. Stále si ale myslím, že pokud by byla kniha třeba jen samotným Inařiným vyprávěním, asi bych po ní uplně nesáhla, určitě bych si ji nezamilovala tolik jako s druhým příběhem, který by podlě mě mohl být klidně knihou i sám o sobě. Samozřejmě každý příběh má své světlé i tmavé stránky.

Ačkoliv je tato kniha pouhou fikcí, jedná se o příběh inspirován skutečnými událostmi a dost možná i životy lidí, jako je právě Mei Lien a její rodina. Je to srdcervoucí, kruté a dramatické a po dlouhé době jsem si u knihy i řádně pobrečela. Knihu si nemůu vynachválit a doporučuji ji opravdu všem, kdo mají doma tlustou zásobu papírových kapesníčků, protože se při čtení budou určitě hodit. Autorka má skvělý, poetický a chytlavý styl psaní (musím přiznat, že jsem se v některých pasážích, zvláště když popisovala jevy s jejím stylem dosti ztotožňovala, opravdu je mi blízký), který činí knihu poutavou až do posledního okamžiku. Opravdu jsem se od čtení nemohla odtrhnout, tento pocit už jsem dlouho nezažila. Je to užasný (!) literární kousek, který si zaslouží mnohem více povědomí a lásky a po jehož přečtení se cítí být člověk prázdný a plný otázek a myšlenek, přesně tak, jako když si přečte doboru knihu. Hodnotím tak tento počin 10 body z 10 a připojuji ještě, že tato kniha se stala okamžitě mojí srdcovkou a ještě dlouho ji nebudu moci dostat z hlavy. Opravdu nezapomenutelný kousek. (Samozřejmě, bych byla moc ráda, kdyby ti z vás, kteří tuto knihu už četli napsali do komentářů svůj názor na ni. Vždycky si ráda počtu.)
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 nepopsatelná nepopsatelná | Web | 27. december 2017 at 15:18 | React

Tuhle knihu jsem nikdy nečetla a nejspíš to ani není úplně pro mě, ale tvoje recenze je skvělá

2 Mrtvá Duše Mrtvá Duše | Web | 30. december 2017 at 17:27 | React

to vypada dobre

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama