My ostatní tu prostě žijem aneb příběhy hrdinů z pohledu přihlížejících kolemjdoucích

1. january 2018 at 19:56 | Jane |  Recenze
Velice originálně započnu nový rok knižní recenzí (můj repertoár článků je teď na blogu velice pestrý...) a to konkrétně na knihu My ostatní tu prostě žijem od spisovatele Patricka Nesse. V česku je teď podle mě Patrick Ness takový menší boom, jelikož slovart vydal asi tři jeho knihy na základě uvedení nového filmu dle jeho knihy Volání netvora. Já jsem si Patricka Nesse oblíbila hned při první knize, kterou jsem při této příležitosti načla, a tou bylo úžasné Něco víc, které opravdu všem vřele doporučuji. Takže jsem už měla nějaký ten pátek v plánu, udělat si čas i na další jeho knížky. O vánočních prázdninách jsem tedy takto okusila právě My ostatní tu prostě žijem a určitě ničeho nelituji.

(omlouvám se za kvalitu fotky a to jak za odraz blesku v obalu tak i její obrácené postavení... stalo se mi to už i u minulého článku, ačkoliv jsem obě fotky fotila na stojato)

Už dle anotace je kniha opravdu zvláštní, nevídaný kousek. Zjednodušeně bych ale knížku popsala jako pohled obyčejných lidí na hrdinské klišé, která se jim odehrávají přímo před nosy. Na začátku každé kapitoly je vždy popsána situace příběhu hrdiny, ale zbytek příběhu je už pouhé vyprávění o životě kluka, který se prostě nachomýtnul ve správný čas na správném místě. Prostě jak na hrdinské činy svých vrstevníků pohlížejí ti ostatní, co tam prostě jenom žijou.

Moc jsem nevěděla, do čeho jdu, když jsem tuhle knihu uchopila do rukou, ale opravdu mě příjemně překvapila. Byla to opravdu jedna z nejzvláštnějších knih, které jsem kdy četla, ale opravdu mě zaujal skvělý originální nápad a koncept a samozřejmě pak i jeho zpracování. Příběh, který tato kniha vypráví bych možná srovnala s příběhem Charlieho z Ten, kdo stojí v koutě od Stephena Chboskyho. (Celkově s Charliem srovnávám všechny Nessovy hrdiny, tedy zatím jenom dva jak právě Mikeyho z této knihy tak i Setha z Něco víc...)

Asi to nebyla kniha úplně o nějaké extra velké zápletce, ale šlo zde spíš o opravdu poutavý nápad a pak taky o skvělé postavy. Takové hrdiny jsem si velice jednoduše oblíbila hned na samém začátku knihy a pak už pro mne bylo záživným číst si o jejich každodenních trablích. Přišlo spoustu krásných zvratů a zamotaných vztahů. No a samozřejmě s sebou tento příběh nese i nádhernou zprávu.

Podtrženo sečteno, ač se to možná na první pohled nezdá, tahle kniha má opravu co do sebe, skvělý oddechovější příběh který má spád a dobře, rychle se čte s líbivými postavami a rychle plynoucí dějovou linkou. Za sebe musím říct že mě ani při četbě této knihy Patrick Ness nezklamal a určitě to od něj není poslední kousek, po kterém jsem sáhla, jelikož má opravdu co nabídnout. Je to ze života, vtipné, místy snad až dojímavé, šílené, zvláštní a originální a mnou jako čtenářkou hodnocené 8, 5 body z 10.

(Četli jste tuto knihu nebo i nějaký jiný počin Patricka Nesse? Určitě se se mnou o svůj názor podělte v komentářích, budu moc ráda.)
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 greenieindahouse greenieindahouse | Web | 2. january 2018 at 11:39 | React

Zrovna čtu:-) strašně se mi líbí, jak píše.

2 J.R. J.R. | Web | 2. january 2018 at 18:42 | React

Knížku ani jejího autora neznám :-( .

3 little-booktea little-booktea | Web | 2. january 2018 at 19:37 | React

Tu to knihu neznám a tady jí vidím poprvé a gratuluji moc a moc k blogu dne!!!!

4 Ellie Ellie | Web | 6. january 2018 at 11:19 | React

Moc pěkný článek. Od Patricka Nesse si chci už delší dobu něco přečíst. :-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama