Generace nedostatečných

21. february 2018 at 19:24 | Jane |  Zamyšlení
Musím uznat, že se mi téma tohoto týdne hodí jako sůl. Už delší dobu totiž pozoruji nejen na sobě, ale i svých přátelích a vrstevnících celkově následky masového šíření sociálních sítí i to, jak nás negativně ovlivňují média. Všímám si, jak nás všechny a tím myslím i mě samotnou dělají média zranitelnými a činí naše dřívější jistoty a silné stránky našimi dnešními nejistotami, "kostlivci ve skříni". Tento článek jsem chtěla napsat už dlouho, ale chyběla mi inspirace a jelikož se také zabývá poměrně širokým spektrem různých témat, nevěděla jsem jak jej úplně sformulovat. Teď kdy mi ale viditelně vesmír přeje a nabízí mi toto, pro tento článek snad jako stvořené téma týdne, nemám asi už na vybranou a pustím se do toho tedy po hlavě. Tento článek se totiž bude zajímat mojí generací, jedné z těch nejmladších tady na tomhle světě a to, jak se mi sami touhou být jako všichni ostatní vnitřně neskutečně ničíme.

Nebudu zde mluvit o generační propasti, která se nachází mezi mojí a i vyššími generacemi a generací třeba mých prarodičů, na jejímž vzniku se právě rozšíření internetu a sociálních médií celkově obrovským dílem podílelo, nýbrž o propasti které to tvoří v nás uživatelech samotných, o depresích, které nám to způsobuje a proč je dnes spoustu mladých nespokojených a to nejen se sebou. Sociální sítě nám totiž poskytují jakýsi vzor, šablonu, formičku podle které bychom se alespoň mohli pokusit vytvarovat svůj život, tak, aby byl jako všech ostatních. Ale co už je horší je to, že taková formička pomalu ani neexistuje, protože ani její původce se nezdá být tím, za koho se vydává. V tom je celá pointa naší v depresích se utápějící generace. Jsme neúplní a žijeme falešné životy druhých, ti druzí se nám snaží ukázat jak jsou jejich životy skvělé, ale ve finále asi zas tak úžasné nebudou, když je dokáže zachytit pouhá jedna, hodiny připravovaná fotka. Kámen úrazu je ale ten, že my této fotografii i přes její skoro hmatatelnou faleš, podvod, my tomuto realitě se vymykajícímu snímku "prefektního" života věříme. A co hůř, snažíme se tento nereálný způsob života přenést i na sebe. A to je to prvotní pochybení. V tuto chvíli přestáváme žít a začínáme se opravdu (to jsme totiž přece chtěli, ne?) podobat autorovi tohoto nereálného snímku. I my se totiž v této chvíli začínáme honit za prefektním "insta" životem, i pro nás začíná být teď náš život nedostatečný, ovšem přesto ukazujeme na sítích pravý opak, snažíme se snad sami sebe přesvědčit o nepravdivosti všech těchto tvrzení? To už nevím ani já samotná. Je to až smutné, snad i těžce depresivní, jak se snažíme aby byly naše životy absolutně bez chybiček až už jsou vlastně skoro neexistující. Takový je problém naší generace. Naše mládí odehrávající se na obrazovce. Naše těla jako obyčejné schránky, "hele, koukej co všechno můžu mít", ikdyž my už jsme se z nich dávno vystěhovali. Opravdu je to moc smutné, jak se honíme za perfektními těly, vlasy, make-upem, chceme vlastnit snad úplně všechno abychom to potom mohli na síti vystavit všem na obdiv. Taková je naše generace, takové je naše mládí, plné materialismu, lží a faleše, snažící se skrýt všechno co je naše pod pokličku toho co všichni chtějí. Takoví jsme my, neustále nedostateční a nespokojení, ani ne naše vlastní já, neustále se honící za tím neexistujícím ideálem dokonalosti. Dokonalost, to není jen cizí slovo. Dokonalost je slovo mylné. Dokonalost je fantazie, je to slovo nedosažitelné. Dokonalost je slovo, které někdo vymyslel aby nám ukázal, že hranice neexistují, ale my se jí stále snažíme docílit. Dokonalost neexistuje. Jsme jen my, naše médii otupělá generace, ve virtuálním světě šťastná a úžasná avšak v realitě bolestivě nešťastná. To jsme my, my co se honíme za nedosažitelnými ideály. To jsme my, co nikdy nebudou dost dobří.


(Na konec chci jen dodat, že sama pořádně nevím, co to tady teď vzniklo. Stojím si pevně za vším co jsem napsala, ale jsem si vědoma, že článek je poměrně ulítaný od tématu k tématu, a místy snad ani nedává smysl. To je asi surrealistická krása poezie.)
 

4 people judged this article.

Comments

1 Kitty Kitty | Email | Web | 21. february 2018 at 20:55 | React

Téma MLÁDÍ není jen o přemýšlení nad trendy nejmladších. Přesto tě zařazuji do výběru TT MLÁDÍ, protože se zamýšlíš nad úlohou "nastrčených vzorů" z FB a médií. Později poznáš, že jaký budeš mít život - o tom většinově rozhodneš Ty :-)

2 Zlatice Zlatice | Web | 21. february 2018 at 20:56 | React

Hodnocení sebe sama podle fotografijí báječného živita někoho jiného... Tak to by mě opravdu nenapadlo ;-)

3 Magicmax Magicmax | Email | Web | 22. february 2018 at 9:48 | React

[1]: To je od tebe milé. :)

4 sd sd | 27. february 2018 at 20:37 | React
5 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 15. april 2018 at 8:56 | React

Jo, takoví lidé mají fakt problém. A bohužel existují. Ovšem jsem přesvědčená, a taky to kolem sebe opravdu vídám, že existuje i kupa těch, kteří takoví ani nejsou a jsou mezi tou masou "obyčejných", která nikdy neupoutá ničí pozornost jen tak. Ale jo, extrémy, jaké popisuješ, jsou, a snadno se k nim klouže.
Ale těžko se to čte, takových gramatických chyb, to bolí...

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama